Enin Gümrükleme

Gümrükleme Firmalarının Görevleri Ve Özellikleri

İthalat ve ihracat sektöründe yer alan tüm şirketler gümrük mevzuatına uygun olarak gereken işlemleri yerine getirmelidir. Mevzuatta uygun olarak yapılacak olan tüm işlemlerin haricinde, aynı zamanda ihraç ya da ithal edilecek olan ürünle alakalı düzenlemelerin gerçekleştirilmesi firmanın güvenliği ve itibarı açısından önemlidir. Firmaların mevzuatta uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi beklenen gümrük işlemlerinin yanı sıra güvenlik ve itibarlarını koruyacak olan firmaya yer açılması, gümrükleme firmaları görevleri arasındadır. Gümrükleme firmalarının ne iş yaptığı anlamak için ilk başta danışmanlık firmalarının gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat işlemlerindeki niteliklerini anlamak gerekmektedir. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için içeriğin bilinmesi ve buna göre işlemin yapılması önemli bir husustur.

Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliğince Görevleri

Gümrük müşavirleri her türlü dış ticaret hareketi için danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca idareler ile vergi mükellefi arasındaki iş sürecinin sağlanması, yasalara uygun bir şekilde yürütülmesi, usullere uygun olması gerekmektedir. Diğer yandan; Mevzuatı geliştirmek ve revize etmek, Bakanlıkların ilgili birimlerine ulaşmak ve çalışmaları takip etmek,Tüm bunları sağlamak için mevzuatın bilinmesi,Vergi mükelleflerinin taleplerini Bakanlıkların ilgili birimlerine iletmek gümrük firmalarının görevleri arasındadır.

Gümrükleme Firmalarının Çalışmaları

İthalat: İthalat işleminin gerçekleşme sürecinde, gümrük firmaları ilk olarak ithalatı yapılması planlanmış olan malın, geliş aşamasında gerekli olan evrakları toplaması gerekmektedir. Bu süreçte hukuki yönünün yanı sıra hasar ya da benzeri durumlar belirlenerek müşteriye bildirilmelidir.

İhracat: İhracat işlemlerinin gerçekleşme sürecinde, ithalat işlerinde olduğu gibi tüm kontrol gümrükleme firmalarındadır. İhraç edilmesi planlanan mal, kusursuz ve hasarsız olarak teslim edilmelidir. Ayrıca hukuk kurallarına uygun olup olmadığının kontrolü yapılmalı ve tüm gerekli olan evraklar sağlanmalıdır.

Gümrükleme Firmasında Aranan Özellikler

Dış ticaret faaliyetleri ve bu faaliyetlerin üstesinden gelmek gümrük işlemleri için önemli ve ihmal edilemez konulardır. Bu yüzden işlemin sorunsuz, hızlı ve kaliteli bir şekilde yapılması için yetkili ve profesyonel bir gümrükleme firması ile çalışmak gerekmektedir.

Gümrükleme firmaları içerisinde, çalışmaları yürütecek olan gümrük müşavirinin yetkinlik belgesi olması gerekmektedir. Ayrıca işinde deneyimli, güvenilir ve güçlü referanslara sahip olması gibi özellikler aranmalıdır. İş konusunda gümrük mevzuatını iyi bilen, doğru yönlendirme yapabilecek ve gelişmeleri yakından takip eden bir kurum olmalıdır.

Gümrük Müşavirliğinin Önemi

Gümrük firmaları ve gümrük müşavirleri dış ticaret söz konusu olduğunda gerçekleştirilecek faaliyetlerin bir nevi sigortası konumundadır. İthalatın ya da ihracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için profesyonel destek sağlamalıdır. Gümrük mevzuatı oldukça karmaşık bir iştir. Dışa aktarılan ürünü yanlış bir kategoriye ayırmak ya da eksik bir belge sunmak, harcanan tüm çabanın boşa gitmesine neden olur. Ayrıca bu durumdan dolayı ceza almak da söz konusudur. Gümrük kanını uyarınca kurulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış bir gümrükleme firması ile çalışmak önemlidir. İyi bir firma yetkili ve güvenilir olmasının yanı sıra, ithalat ve ihracat söz konusu olduğunda gerek sizin gerek ülkemizin imajını korumalıdır.